Milliseid aiatöid teha talvel.

Rege rauta suvel, aiatöid valmista ette talvel!

Sa unistad juba kevadest, et võiks näpud mulda pista ja taimi istutama asuda? Õnneks on rida töid ja ettevalmistusi, mida saad juba talvel ära teha, et suvine rõõm veelgi suurem oleks.

Hoolitse oma aia elanike eest

Kontrolli peale torme ja lumesadusid talvekatteid ja tugiteibaid ning kohenda neid vajadusel. Talla viljapuude tüve ümbert lumi kinni, et pisinärilised koore kallale näkitsema ei pääseks. Raputa puudelt-põõsastelt raske lumekoorem. Hoolitse sõbralike allüürnike eest: pane lindudele toitu ja meisterda neile kevadeks uusi pesakaste.

Tegele puude-põõsastega

Pehme talveilmaga saab tagasi lõigata marja- ja muid lehtpõõsaid. Viljapuude hoolduslõikust võid alustada kevadtalvel veebruaris-märtsis, kui päeva keskmine temperatuur on nulli lähedal – pakasega lõigates kipuvad külmunud okstesse lõhed tekkima. Talv on parim aega vanade ja ohtlike puude langetamiseks, sest külmunud pinnasele kukkudes ei tee nad sellele viga.

talvised aiatööd

Jaanuari lõpus paigalda varjutuskangas

Taimed, mis kardavad varakevadist päikest, tuleks nüüd kahjustuste vältimiseks varjutuskangaga katta. Varjutamise eest on tänulikud ebaküpressid, jugapuud, igihaljad rododendronid, kanada kuusk „Conica“ ning erinevad elupuu ja kadaka sordid. Esimesel paaril aastal vajavad hädasti katmist okaspuud ja elupuud. Kanga võib eemaldada, kui pinnas on sulanud.

Lõika maha rohttaimede varred

Kui oled sügisel jätnud rohttaimede varred maha lõikamata, võib neid igavuse peletamiseks eemaldada – eks kevadel on kiiremaidki toimetusi. Võta näiteks ette vaarikate, flokside, sügisastrite või muude taimede kuivanud varred, mis silma riivavad, või tee aias muidki koristustöid, kui lumevaip lubab.

Puhasta ja desinfitseeri kasvuhoone, potid ja aiatööriistad

Talv on kõigi tööriistade ja kasvuhoonete puhastamise ja korrastamise aeg. Korralik desinfitseerimine kas keeva vee, kuuma auru või keemiaga võtab aega, aga on ometi ülioluline. Potid, mullatööriistad, klaaspinnad, ämbrid jm koguvad enda ligi seen-, viirus- ja bakteriaalseid kahjureid ning putukaid, keda sa kavadel oma aias kohata ei soovi.

Remondi ja meisterda taimetugesid, piirdeid ja aiamööblit

Talvel, mil taimed on puhkeolekus, on hõlbus märgata parandamist vajavaid tarasid, piirdeid, taimetugesid, aiamööblit ning neile ligi pääseda. Väiksemate elementide puhul, mille saate sooja ruumi tuua, võite isegi värvimise ette võtta. Kui remonttööd tehtud, puhasta, terita ja õlita oma tööriistad ja pane nad kevadet ootama.

Võta tassike kakaod ja pea plaani

Mis saaks olla jahedal talveõhtul mõnusam, kui sooja joogi kõrvale saabuvaks suveks oma aia plaani visandada? Olgu selleks mõned märkmed paberinurgal või suur külluslik joonis koos taimede nimede, kõrguste, õitsemisaegade ja värvidega, tuleb sellega varakult tegeleda, et kevade saabumiseks valmis olla.

Telli ära seemned või istikud

Hiljemalt märtsi lõpuks võiks olla plaan peetud, sest nüüd on aeg asuda seemnete ja istikute tellimise juurde, kui soovid need veebi kaudu soetada. Tee seda pigem varem, sest kui oled huvitatud mõne haruldasema liigi toomisest oma aeda või kasvuhoonesse, võivad need seemned varakult otsa lõppeda.

Kui aga jõudsid plaani pidamise käigus arusaamisele, et vajad oma aia haljastuse rajamisel või hooldamisel oskuslikke abikäsi, on talv ka täpselt õige aeg pakkumisi koguda ja kokkuleppeid sõlmida.

Jaga postitust