Toataimede hooldus talvel. Mida teha ja mida vältida?

Appi, miks mu toataimed talvel niimoodi virelevad – mida ma valesti teen? Vaatame, millist hoolitsust tubased taimed talvel, mil päevavalgust on vähe ning õhk jahedam ja kuivem, tegelikult ootavad ja mida peaksid vältima.

Vaata, et taimedele langeks võimalikult palju looduslikku päevavalgust

Kuigi enamikel toataimedel on talvel puhkeaeg, igatsevad nad siiski väga valgust.

  • Lükka ärgates kardinad eest, sest valgust vajate nii Sina kui Sinu taimed.
  • Valgushulga maksimeerimiseks vaata, et aknaklaasid oleksid puhtad.
  • Too ajutiselt rohkemad taimed lõunakaare tubadesse, kus on rohkem valgust.
  • Paiguta taimed akende juurde vältides siiski radiaatorite ja tuulutusavade vahetut lähedust.
  • Soovi korral võid valgust juurde anda spetsiaalsete taimelampidega.

Korrasta taimi ja puhasta nende lehed tolmust

Et taimed püsiks ilusad ja terved, eemalda neilt kolletunud taimeosad ja pühi lehtedelt niiske leige lapiga tolm. Kõige mugavam on seda teha vanni või kraanikausi kohal. Lehtede puhastamine aitab kaasa fotosünteesile, annab taimele kena värske väljanägemise ja taltsutab ka pisipahalasi. Liiga välja veninud taime võid julgesti ka tagasi lõigata.

Paku taimedele piisavalt niisket õhku – see on ka Sulle endale hea!

Enamik toataimi on rahul 40-50%-lise õhuniiskusega. Liiga kuiva õhku tunnetad ka Sina oma kehaga, taimed annavad sellest sageli märku kuivanud leheotstega. Parimaks lahenduseks teile kõigile on spetsiaalne õhuniisutaja.

Hoia kahjuritel silm peal

Talvistes kehvemates ja taime nõrgestavates oludes tasub aeg-ajalt kontrollida, ega haigused või kahjurid taime üle pole võtnud. Kui näed selliseid märke, pea nõu spetsialistidega ja alusta kohest võitlust, nii on Sul veel lootust!

Mida vältida, et oma kallitele hoolitsemisega mitte liiga teha:

  • Koonerda veega. Kuna muld kuivab aeglasemalt kui kasvuperioodil, siis on väga oluline jälgida, et taimed ei saaks liiga palju vett, sest see soodustab haiguste ja kahjurite levikut.
  • Vaata, et taimed ei saaks tuult ega külma, sest neile ei sobi järsud temperatuuri muutused. Kui Sa ise tunned jahedust akende ja välisuste lähedal või sooja õhuvoolu küttekollete juures, on see tunda ka taimedele. Pane käsi sinna, kus Su taim asub, ja tunneta.
  • Ära sega taimi väetamisega, sest see segab nende loomulikku puhkeperioodi. Lisa kastmisvette väetist harva ja minimaalselt kuni märtsini, mil näed esimesi uusi pungasid.
  • Pane vähemalt veebruari lõpuni vastu kiusatusele taimi ümber istutada. Kuna talvine fotosüntees on aeglasem, loobub taim mõnedest lehtedest, et need kevadel taas uued kasvatada.

Need olid reeglid. On siiski ka mõned erandid – toataimed, mille kasv on aasta läbi ühtlane või mis talvel õitsevad. Nemad soovivad ka talvel intensiivsemat väetamist ja kastmist: näiteks alpikann, jõulukaktus, jõulutäht, draakonipuu, kalatea, ebakrooton ja tõlvpuu.

Kui vajad siin nõu või abi, võta julgesti ühendust spetsialistidega. Talv on hea aeg ka sisehaljastuse terviklikuks planeerimiseks või ümberkujundamiseks, kus professionaali puudutus võib teha imet.